Warszawskie Bielany

Bielany to jedna z osiemnastu dzielnic Warszawy. Położona jest w północno-zachodniej części stolicy, na lewobrzeżnych tarasach Wisły.  Ze względu na ilość obszarów zielonych nazywana jest „płucami Warszawy”. Do największych obszarów leśnych należy zaliczyć Las Bielański, który obejmuje powierzchnię 130,07 ha i jest rezerwatem krajobrazowym otwartym dla ruchu turystycznego.

 

Na terenie dzielnicy znajduje się też Las Młociński, Park Młociński, a także Las Bemowo oraz malowniczy Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Olszyna”. Wyjątkowe walory rekreacyjne posiadają też: Skarpa Warszawska, Las Lindego i przepływający przez niego Potok Bielański, Park Kępa Potocka, Park Stawy Kellera czy Stawy Brustmana.

 

Mieszkańcy oraz goście odwiedzający Bielany mogą aktywnie spędzać wolny czas na łonie natury, gdyż dogodne warunki przyrodniczo-krajobrazowe umożliwiają uprawianie turystyki pieszej i rowerowej. Na obszarze Bielan cyklicznie odbywają się duże imprezy sportowe takie jak najstarszy, organizowany bez przerwy od dwudziestu ośmiu lat Bieg Chomiczówki, w którym uczestniczą biegacze z całej Polski. Od kilku lat na Chomiczówce odbywa się też Bieg o Puchar Bielan. Liczba uczestników obu imprez rośnie z roku na rok: w 2009 roku na mecie obu biegów łącznie stanęło 1450 zawodników.

 

Bielany zamieszkuje ok. 130 tys. osób. Jest to społeczność stosunkowo młoda – tylko 22 % stanowią seniorzy.

 

Od 2008 r. mieszkańcy dzielnicy mogą w kilkanaście minut dotrzeć do centrum Warszawy, dzięki uruchomieniu bielańskiego odcinka metra. Na naszym terenie zlokalizowane są cztery jego stacje.

 

Na Bielanach znajduje się doskonale zorganizowana sieć obiektów oświatowo-kulturalnych. Swoje siedziby mają znane uczelnie wyższe: Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego – największa sportowa uczelnia w kraju, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego czy Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.

 

Bielany są jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dzielnic stolicy. 2010 rok to okres zakończenia wielu inwestycji. Jedną z nich jest otwarte w listopadzie najnowocześniejsze i największe w stolicy centrum multimedialne - Mediateka Start-Meta. Jest to w pełni skomputeryzowana instytucja kulturalno – oświatowa przeznaczona dla mieszkańców całej Warszawy. Głównym jej zadaniem jest udostępnianie za pośrednictwem różnych nośników: książek, gier komputerowych, płyt, filmów DVD i VHS, wiedzy ze wszystkich dziedzin nauki. 55 tys. książek, 5 tys. multimediów czeka do dyspozycji zainteresowanych pasjonatów wiedzy w każdym wieku. Świetnie wyposażona Sala Kinoffa pozwala na uczestnictwo w projekcjach filmów uznanych reżyserów, zaś w salach Multicentrum można poznać m. in. tajniki robotyki czy ułożyć własną ścieżkę muzyczną. Placówka ze względu na specjalnie zaprojektowany do tego celu ring - stanie się też areną różnego rodzaju debat pomiędzy zapraszanymi gośćmi. Nowoczesny budynek przy ul. Szegedyńskiej 13a na Wrzecionie stał się również siedzibą Komendy Bielańsko-Żoliborskiej Straży Miejskiej.

 

Piękne tereny zielone zajmująca ponad 32 km2 (28% powierzchni to tereny zielone), potencjał gospodarczy i naukowy, dobra sieć komunikacyjna, a także ciągły rozwój infrastruktury komunalnej czynią dzielnicę Bielany atrakcyjnym miejscem dla potencjalnych mieszkańców i stają się poważnym partnerem do współpracy dla krajowych i zagranicznych inwestorów.